تفاوت پکیج با آبگرمکن | بررسی تفاوت های پکیج با آبگرمکن

بررسی تفاوت پکیج با آبگرمکن

تفاوت پکیج با آبگرمکن چیست؟ این سوالی است که ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد. اینکه پکیج بهتر است یا آبگرمکن به عوامل زیادی بستگی دارد از جمله میزان کارایی یا رده مصرف انرژی، قیمت، مساحت محیط و … اگر به دنبال نصب آبگرمکن بجای پکیج هستید و یا نمی‌دانید پکیج بهتر است یا آبگرمکن این مقاله را از دست ندهید.

کدام بهتر است؟ پکیج یا آبگرمکن

همانطور که می‌دانید هر دو این دستگاه‌ها برای گرم کردن آب منزل بکار می‌روند و هر کدام مزایا و معایب خود را دارند در ابتدا بهتر است بدانیم که تفاوت پکیج با آبگرمکن چیست؟ آبگرمکن همانطور که از نامش پیداست، دستگاهی است برای تامین آب گرم مورد نیاز برای شستشو، حمام، شستن ظرف‌ها و … که امروزه مدل آبگرمکن‌های گازی و الکتریکی بیشتر استفاده می‌شوند.

اساس کار آبگرمکن‌ها به این صورت است که بعد از ورود آب سرد لوله کشی به آبگرمکن و عبور از کویل‌های مسی داخل آبگرمکن با میزان حرارتی که از شعله آبگرمکن دریافت می‌کند، داغ می‌شود و در نهایت آب گرم وارد لوله کشی ساختمان می‌شود.

آبگرمکن‌ها در دو نوع شمعک دار و بدون شمعک موجود هستند که در نوع شمعک دار، شمعک آبگرمکن همیشه روشن می‌باشد و زمانی که آب گرم را باز می‌کنید، شمعک، مشعل را روشن کرده و ممکن است باعث ایجاد رسوب در دستگاه شود. در مدل بدون شمعک، زمانی که شما آبگرم را باز می‌کنید، مشعل توسط یک سیستم جرقه زن روشن می‌شود و آب را گرم می‌کند.

برای دسترسی به بهترین آبگرمکن دیواری و مخزنی باید نسبت به نقاط قوت و ضعف این وسیله اطلاعات کامل داشته باشید.

پکیج دیواری چیست؟

اولین وظیفه پکیج تولید آب گرم مصرفی است، اما مزیتی که نسبت به آبگرمکن دارد و می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید، این است

که دیگر به بخاری نیازی نخواهید داشت. در واقع پکیج ترکیبی از آبگرمکن و بخاری است که علاوه بر تامین آب گرم مصرفی، فضای خانه را گرم می‌کند. به‌نوعی عملکرد آبگرمکن و بخاری را در قالب یک مجموعه ارائه می‌دهد.

عملکرد کلی پکیج تحت کنترل قطعه‌ی برد پکیج بوده ودر نمونه‌های پیشرفته تر هر گونه ایراد مشاهده شده در تنظیمات این دستگاه با یک کد خطا قابل شناسایی است. بنابراین دسترسی به بهترین پکیج در انواع و مدل‌های مختلف مستلزم توجه کافی به راهنمای خرید پکیج و موارد تفاوت این وسیله با انواع آبگرمکن و دیگر وسایل گرمایشی است.

پکیج دیواری چطور کار می‌کند؟

شاید برایتان جالب باشد طرز کار پکیج چگونه است؟ هر پکیج در بالای مشعل خود لوله‌هایی دارد که از یک‌ طرف آب سرد به آن‌ها وارد و از سمت دیگر آب گرم خارج می‌شود و به سمت رادیاتورها هدایت می‌شود این آب گرم داخل رادیاتورها گردش می‌کند و از طریق گرم کردن رادیاتورها، باعث گرم شدن خانه می‌شود.

با گرم کردن رادیاتورها دوباره آب مدار سرد می‌شود و باز برای گرم شدن وارد پکیج می‌شود و این روند بطور مداوم تکرار می‌شود تا محیط را گرم کند.مزایا و معایب پکیج را با بررسی ویژگی‌ها و نکات ارائه شده در خصوص تفاوت آن با آبگرمکن در این بخش به اشتراک گذاشته شده است.

۱۰ تفاوت پکیج با آبگرمکن

در زیر به ۱۰ مورد از تفاوت پکیج با آبگرمکن را مورد بررسی قرار داده‌ایم:

  1. پکیج بهتره یا آبگرمکن؟ بطور کلی پکیج، یک موتورخانه کامل با بالاترين بازدهی و کیفیت و با کمترين مصرف انرژی و فضا می‌باشند و به صرفه‌تر از آبگرمکن‌های دیواری هستند؛ زیرا می‌توان از مزاحمت موتورخانه و شوفاژ راحت شد و همچنین اینکه به کمک پکیج علاوه بر تامین آب گرم مصرفی، گرمایش مطبوع نیز برای محیط فراهم می‌شود.
  2. ممکن است فکر کنید که پکیج‌ها به دلیل قیمت بالاتری که نسبت به آبگرمکن دارند، به صرفه نیستند؛ اما به این نکته توجه کنید که شما با خرید پکیج با یک تیر دو نشان می‌زنید و دیگر نیاز به پرداخت هزینه برای بخاری و آبگرمکن ندارید.
  3. حذف لوله کشی گسترده در ساختمان‌ها و استقلال واحدهای هر ساختمان از جهت تامین آب گرم مصرفی از مهمترین مزایای پکیج‌های دیواری است.
  4. به کارگیری تجهیزاتی مثل پرشر سوئیچ هوا در انواع پکیج شرایط را برای دسترسی کامل به آب گرم فراهم آورده و توجه به وضعیت این قطعه از اهمیت بالایی برخوردار است.
  5. اشغال فضای کم از دیگر مزیت‌های پکیج‌های دیواری و آبگرمکن‌های دیواری است، اما باید به این نکته مهم توجه کنید که پکیج را در محیط‌های کوچکتر از ۶۰ متر نمی‌توانید استفاده کنید.
  6. آبگرمکن‌های بدون مخزن معمولا یک مشکل بزرگ دارند و آن این است که بطور ناگهانی آب سرد شده و تشخیص علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن نیز گاها افراد را به دردسر می‌اندازد. اما در پکیج دیواری این مورد مشاهده نشده است. این مشکل بیشتر در فصل زمستان دیده شده که همین دلیلی بر ارجحیت پکیج‌های دیواری بر انواع آبگرمکن مخزنی خصوصا در مناطق سردسیر است. برخی مواقع این مشکل با بررسی و تنظیم شعله آبگرمکن برطرف می‌شود.

 

 

پکیج بهتر است یا آبگرمکن

۷٫ اگر در منطقه‌ای که زندگی می‌کنید با قطعی برق بطور مکرر روبه رو هستید، استفاده از آبگرمکن بجای پکیج را بیشتر به شما توصیه می‌کنیم، زیرا پکیج‌های دیواری کاملا از برق استفاده می‌کنند.

۸٫ یک نکته مهم که در هر دو این وسیله‌ها وجود دارد این است که باعث می‌شوند که محیط شما خشک شود و هوای آن سنگین شود که این شرایط برای کوکان ممکن است خطرناک باشد. بهتر است هر از گاهی پنجره‌ها را باز کنید تا در محیط هوا رد و بدل شود.

۹٫ در نهایت اگر می‌خواهید که یک پکیج با عمر طولانی و دوام بالا داشته باشید، بهتر است به دلیل رسوب گذاری املاح موجود در آب، بصورت دوره‌ای آن را سرویس کرده و به فکر رسوب گیر پکیج باشید.

 

۱۰٫در مکان‌هایی که آب مصرفی با املاح زیادی همراه است وضعیت لوله کشی آبگرمکن دیواری باید بطور مداوم بررسی شود. نصب رسوب گیر آبگرمکن و انجام اقداماتی مثل رسوب زدایی آبگرمکن دیواری از جمله مواردی بوده که با راه اندازی این مبدل حرارتی باید بصورت دوره‌ای صورت گیرد.

۱۱٫ از نظر خطر پذیری هم بدلیل استفاده استانداردهای مطلق اروپایی و تامین گرمایش با آب گرم و رادیاتور، خطر پذیری ساختمان توسط بخاری و آّبگرمکن حذف شده و دیگر هیچ نیازی به آبگرمکن و بخاری در ساختمان نیست.

۱۲٫ تعمیرات یک پکیج چندین برابر آسان‌تر از تعمیرات یک موتورخانه بزرگ و پیچیده می‌باشد. به همین دلیل در مصرف هزینه‌های تعمیرات بسیار صرفه جویی می‌شود.

 

نکته پایانی درباره تفاوت پکیج با آبگرمکن

تمام نکات مربوط به اینکه پکیج بهتر است یا آبگرمکن و یا اینکه پکیج بهتره یا بخاری را بطور کامل با هم بررسی کردیم و گفته شد که بهتر است بصورت دوره‌ای به تعمیرات این وسایل بپردازید و به این نکته توجه داشته باشید که حتما از یک تکنسین با تجربه برای تعمیرات وسایل خود کمک بگیرید تا علاوه بر تشخیص درست مشکل و صرفه جویی در زمان هزینه‌ی کمتری نیز بپردازید. با کسب مشاوره رایگان از تیم تخصصی تاسیسات مرکزی ایران در خرید خود مطمئن شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *