معرفی انواع فیلتر اسپیلت (فیلتر کولر گازی) و داکت اسپلیت

آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا ( EPA ) ، آلاینده‌های هوای داخل ساختمان را به عنوان یکی از پنج خطر اصلی بهداشت محیط‌زیست مدرن فهرست‌بندی می‌کند. از شوره‌ی بدن حیوانات خانگی و اسپورهای کپک تا دود سیگار و بوهای شیمیایی مضر که توسط پاک‌کننده‌ها ایجاد می‌شوند، بسیاری از خانوارها انواعی از آلاینده‌های مضر را می‌پرورانند. مجهز نمودن تجهیزات تهویه مطبوع از جمله کولر گازی ، داکت اسپلیت کانالی و کولر گازی پرتابل قابل حمل خود با یک فیلتر هوای تخصصی می‌تواند به شما در کنترل یا از بین بردن ناخالصی‌های داخلی کمک کند در عین حالی که شرایط زندگی و سلامت شما را در خانه بهبود می‌بخشد.

امروزه طیف گسترده‌ای از گزینه‌های فیلترهای قابل حمل در دسترس، از پیش‌فیلتر ساده که ذرات بزرگ را از بین می‌برد تا فیلترهای کربن اکتیو  و ضد میکروب که محرک‌های مولکولی کوچک و میکروارگانیسم‌های خطرناک را مورد هدف قرار می‌دهند، وجود دارد.

بیایید نگاهی دقیقتر به این فیلترها کنیم و ببینیم که چرا شما باید اضافه‌کردن یکی از آنها به سیستم کولر گازی ، داکت اسپلیت کانالی و کولر گازی پرتابل قابل حمل خود خود را در نظر بگیرید.

سیستم‌های پیش ‌فیلتر استاندارد

تقریباً تمام سیستم‌های تهویه‌ مطبوع مدرن قابل حمل در حال حاضر مجهز به فیلترهای اولیه‌ای شدند که قادر به گرفتن بزرگترین ذرات موجود در هوا، مانند مو و گرد و غبار حیوان خانگی هستند. این فیلترها معمولاً به هدف اینکه به راحتی شست و شو و مجدد مورد استفاده شوند و تنها در شرایط لازم تعویض شوند، می‌باشند.

با این حال، پیش‌فیلترها تنها برای به دام‌انداختن بزرگترین ذرات و میکروب‌ها طراحی شده‌اند. متأسفانه آنها را در برابر بسیاری از آلرژن‌ها، بوها و سایر ذرات میکروسکوپی که سایر انواع فیلترها می‌توانند به راحتی آنها را حذف کنند، ناکارآمد کرده است.
علاوه بر این، در حالی که پیش‌فیلترها صرفاً ذرات ناخواسته را گرفته و به دام می‌اندازند، بسیاری از فیلترهای تخصصی در واقع می‌توانند آلاینده‌های مضر موجود در هوا را از بین ببرند یا خنثی نمایند.

فیلترهای یون سیلور – Silver Ion Filters

فیلترهای سیلور یون برای از بین بردن باکتری‌های مضر و سایر ارگانیسم‌های میکروبی مانند ویروس‌ها، قارچ‌ها، هاگ‌ها و آلرژن‌های رایج ناشی از گردش هوای خانه شما، بسیار مؤثر هستند.

به عنوان یک تکنولوژی نسبتاً جدید، سیلورهای یونیزه در بسیاری از اقلام روزمره از جمله تلفن‌های همراه، منسوجات و صفحه‌های نمایش، با توجه به توانایی‌های خود در از بین بردن میکروارگانیسم‌های مضر و همچنین در جلوگیری از رشد آنها به امری عادی تبدیل شده‌است. این فیلترها با معرفی سایت‌های پیونددهنده‌ی جاذب که میکروب‌ها را در سطح مولکولی در هم شکسته، در عملکرد سلولی نرمال اخلال ایجاد کرده و به طور مؤثر از تولیدمثل و رشد جلوگیری می‌کنند، کار می‌کنند. همانند فیلترهای کربن اکتیو، فیلترهای سیلور یون باید به طور منظم برای اطمینان از ادامه‌ی اثربخشی، تعویض شوند.

فیلترهای شارژ الکترواستاتیک  – ۳M Electrostatic Charge Filters

فیلترهایی که یک بافت محکم‌شده از الیاف الکترواستاتیکی شارژشده به کار گرفته‌اند، دفاع مؤثری در برابر طیف گسترده‌ای از ذرات کوچک موجود در هوا را به وجود می‌آورند. شارژ ذاتی فیلتر به خودی خود، ذرات کوچک یونیزه‌شده را جذب و آنها را در محل به دام افتاده نگه می‌دارد. در حالی که این نوع فیلتر نیاز به جایگزینی به طور منظم دارد، در واقع اثربخشی کمی را بعد از استفاده بهبود می‌بخشد.

این امر به دلیل این واقعیت است که ذرات به دام افتاده، اصطکاک بیشتر و الکتریسیته‌ی ساکن بیشتری را در سطح فیلتر ایجاد می‌کنند که اجازه می‌دهد ذرات بیشتری از جریان هوای کلی از طریق فیلتراسیون مکانیکی و همچنین جاذب الکترواستاتیکی حذف شوند. این فیلترها در برابر ذرات کوچک مانند دود سیگار، گرد و غبار، پرز، کپک، هاگ و گرده نسبت به پیش‌فیلترهای استاندارد مؤثرتر هستند و به صورت اقتصادی، قیمت‌گذاری شده‌اند.

فیلترهای کربن اکتیو یا فعال – Activated Carbon Filters

کسانی که به دنبال خنثی کردن یا از بین بردن بوهای ناشی از دود یا پاک‌کننده‌های خانگی رایج هستند ممکن است نصب یک فیلتر کربن اکتیو را در نظر بگیرند. این فیلترها، یک سطح زغال پوشانیده شده با اکسیژن به منظور باز کردن میلیون‌ها منفذ میکروسکوپی بین اتم‌های کربن فیلتر، را به کار گرفته‌اند. این سایت‌های میکروسکوپی قادر به جذب و به دام انداختن مولکول‌های بو از طریق جاذبه‌ی شیمیایی هستند و به ویژه در از بین بردن ذرات مبتنی بر کربن که اغلب باعث مشکلات بو در خانه می‌شوند، مؤثر می‌باشند.

بر خلاف پیش‌فیلترها، فیلترهای کربن اکتیو زمانی که سایت‌های باز، پر شده‌اند، بی‌اثر می‌شوند. این بدین معناست که فیلترهای کربنی نمی‌توانند مورد استفاده‌ی مجدد قرار بگیرند؛ با این حال، جایگزین‌ها به طور کلی قیمت مقرون به صرفه‌ای دارند و به راحتی در کولر گازی ، داکت اسپلیت کانالی و کولر گازی پرتابل قابل حمل خود شما نصب می‌شوند.

فیلترهای ضد میکروب – Antimicrobial Air Filters

علاوه بر به کارگیری منحصر به فرد ساختار زیرلایه و الیاف الکترواستاتیک شارژ شده برای به دام انداختن مؤثر مولکول‌های مضر موجود در هوا، بسیاری از فیلترهای کولر گازی پرتابل ، با ترکیبات ضدمیکروبی قادر به نابودسازی میکروارگانیسم‌ها و متوقف کردن رشد آنها، مجهز شده‌اند.

در حالی که این فیلترها را می‌توان به طور متناوب تمیز نمود، شارژ الکترواستاتیک و اثرات ضدمیکروبی هر بار کاهش خواهد یافت. تغییر فیلتر ضد میکروب شما به طور منظم می‌تواند در اطمینان حاصل کردن از اینکه فیلترها به کار بهینه، کاهش حضور کپک و هاگ در محیط داخلی، واگیرهای هوایی و آلرژن‌های تحریک‌کننده ادامه می‌دهند، کمک کند.

همان‌طور که دیدید، مزایای زیادی در اضافه‌کردن یک فیلترساده به دستگاه تهویه مطبوع وجود دارد. شما از هوای سرد، راحت و تمیز لذت خواهید برد. استفاده یکی از آنها را با سیستم خنک‌کننده‌ی خود در نظر بگیرید و در نتیجه راحت‌تر تنفس کنید و لذت ببرید.

در حالی که این فیلترها را می‌توان به طور متناوب تمیز نمود، شارژ الکترواستاتیک و اثرات ضدمیکروبی هر بار کاهش خواهد یافت. تغییر فیلتر ضد میکروب شما به طور منظم می‌تواند در اطمینان حاصل کردن از اینکه فیلترها به کار بهینه، کاهش حضور کپک و هاگ در محیط داخلی، واگیرهای هوایی و آلرژن‌های تحریک‌کننده ادامه می‌دهند، کمک کند.

همان‌طور که دیدید، مزایای زیادی در اضافه‌کردن یک فیلترساده به دستگاه کولر گازی ، داکت اسپلیت کانالی و کولر گازی پرتابل قابل حمل خود وجود دارد. شما از هوای سرد، راحت و تمیز لذت خواهید برد. استفاده یکی از آنها را با سیستم خنک‌کننده‌ی خود در نظر بگیرید و در نتیجه راحت‌تر تنفس کنید و لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *